Απαγορεύθηκε ο απόπλους των πλοίων από τα λιμάνια του Πειραιά, της Ραφήνας και του Λαυρίου, λόγω των ισχυρών ανέμων που πνέουν σε πολλές θαλάσσιες περιοχές και φθάνουν κατά τόπους τα εννέα μποφόρ.
Κλειστές παραμένουν οι γραμμές Αγία Μαρίνα-Νέα Στύρα, Πρίνου-Καβάλας Κεραμωτή Λιμένας Θάσου και Αλεξανδρούπολη Σαμοθράκη. Επίσης δεν εκτελούνται τα δρομολόγια στη γραμμή Ηγουμενίτσα-Λευκίμμη, ενώ τα δρομολόγια μεταξύ Ηγουμενίτσας-Κέρκυρας γίνονται με πλοία κλειστού τύπου.
Οι επιβάτες που πρόκειται να ταξιδέψουν καλό είναι πριν την αναχώρησή τους να επικοινωνούν με τα κατά τόπους λιμεναρχεία και τουριστικά πρακτορεία. Στη γραμμή Παλούκια Σαλαμίνας-Πειραιάς το δρομολόγιο εκτελείται μόνο με πλοία κλειστού τύπου.