Στην αυριανή και σε όλες τις επόμενες εφημερίες μπορεί να ανταποκριθεί το νοσοκομείο «Παπανικολάου», σύμφωνα με τη Διοίκηση του νοσηλευτικού ιδρύματος, αφού η προσπάθεια αύξησης των διαθέσιμων απλών κλινών και κλινών ΜΕΘ για ασθενείς με Covid είναι συνεχής.
Απαντώντας στην ανακοίνωση 11 διευθυντών Κλινικών οι οποίοι πρότειναν να ανακοινωθεί άμεσα ότι το Νοσοκομείο δεν μπορεί να νοσηλεύσει νέα περιστατικά Covid, η Διοίκηση του νοσοκομείου επισημαίνει πως οι 11 διευθυντές κλινικών είναι μόνο ένα μικρός αριθμός του συνόλου των ιατρών που υπηρετούν σε αυτό.
Οι ειδικοί γιατροί του νοσοκομείου είναι συνολικά 276, σε όλες τις ειδικότητες, αναφέρεται στην απάντηση του «Παπανικολάου», όπου υπογραμμίζεται πως από τους «11» δεν είναι όλοι συντονιστές διευθυντές Κλινικών/Τμημάτων και ότι «σίγουρα η ανακοίνωσή τους δεν εκφράζει την συντριπτική πλειοψηφία των ιατρών του νοσοκομείου, που αυτή την ώρα δίνουν ενωμένοι την μάχη».
Η διοίκηση του Νοσοκομείου σημειώνει ότι το «Παπανικολάου» από την πρώτη στιγμή της πανδημίας στη χώρα, μπήκε στη μάχη της διαφύλαξης της δημόσιας υγείας και της εξυπηρέτησης των ασθενών που προσβλήθηκαν από τον ιό, φροντίζοντας συγχρόνως, ως τριτοβάθμιο νοσοκομείο, να εξασφαλίζει την παροχή υψηλής ποιότητας υπηρεσιών υγείας και στις υπόλοιπες ομάδες ασθενών.
«Στην προσπάθεια αυτή ανταποκρίθηκε με επιτυχία και συνεχίζει με τον ίδιο αποτελεσματικό τρόπο. Συνεπώς δεν τίθεται θέμα ανταπόκρισής του στη διαδικασία εφημέρευσής του, τόσο όσον αφορά την αυριανή εφημερία, όσο και τις επόμενες, καθόσον η προσπάθεια αύξησης των διαθεσίμων κλινών Covid απλών και ΜΕΘ είναι συνεχής, με γνώμονα πάντα την ασφαλή λειτουργία και την εξυπηρέτηση του κοινωνικού συνόλου. Επισημαίνεται ότι, υπό τις παρούσες συνθήκες και εν τω μέσω μιας σοβαρής υγειονομικής κρίσης, το αναμενόμενο από τον καθένα μας, ως άνθρωποι και ιδιαίτερα ως επαγγελματίες υγείας, είναι η σύμπραξη και η συνδρομή στην αντιμετώπισή της, με ομοψυχία και αυταπάρνηση» σημειώνεται στην ανακοίνωση της διοίκησης του Παπανικολάου.