Μπορεί το τηλεοπτικό φαινόμενο της περασμένης σεζόν να ολοκλήρωσε την παρουσία του στη μικρή οθόνη, ωστόσο η δυναμική του συνεχίζει να είναι μεγάλη καθώς έφερε ξανά στην επικαιρότητα το ομώνυμο έργο του Χάρη Τσιρκινίδη. Ο λόγος για το βιβλίο Το κόκκινο ποτάμι, πάνω στο οποίο στηρίχθηκε ο Μανούσος Μανουσάκης για να αφηγηθεί τη Γενοκτονία των Ποντίων.
Το έργο παρουσιάστηκε το πρωί της Δευτέρας στη Θεσσαλονίκη, στο αμφιθέατρο του Αστυνομικού Μεγάρου, σε μια εκδήλωση που διοργανώθηκε από τη Λέσχη Αστυνομικών της πόλης. Συντονίστρια η Νίκη Στρατηλάτη.
«Είναι τιμή διοργανώνεις εκδήλωση για την ιστορία και τα βάσανα των Ελλήνων του Πόντου και της Μικρασίας», είπε στο χαιρετισμό του ο πρόεδρος της Λέσχης Γιώργος Φεστερίδης.
Το παρών έδωσε και ο Μανούσος Μανουσάκης, ο οποίος εξήγησε για ποιο λόγο αποφάσισε να ασχοληθεί με αυτή την πτυχή της ιστορίας του ελληνισμού, ενώ ο Στέφανος Κυριακίδης (ο τηλεοπτικός Θεόκλητος) σημείωσε ότι είναι πολύ σημαντικό να αναδειχθούν τα γεγονότα της Γενοκτονίας και των δεινών του ελληνισμού του Πόντου και της Μικράς Ασίας. «Ο κόσμος να μάθει την ιστορία των προγόνων του», προέτρεψε.
(Φωτ.: Νίκος Αλβανούδης)
Κατά τη διάρκεια της δικής του ομιλίας, ο Χάρης Τσιρκινίδης υπογράμμισε ότι έγραψε το βιβλίο και για να καταδείξει ότι το σχέδιο των Οθωμανών, των Νεότουρκων και των Κεμαλικών ήταν κοινό, να προχωρήσουν στη Γενοκτονία των Ελλήνων, των Αρμενίων και των Ασσυρίων.
Μάλιστα, τόνισε πως απέναντι στη διαρκή επιθετικότητα της Τουρκίας η Ελλάδα θα πρέπει να αντιτάξει κυρίως τις δικές της δυνάμεις, «γιατί οι μεγάλες δυνάμεις πρώτα κοιτάνε τα δικά τους συμφέροντα και υποστηρίζουν κάποια χώρα μόνον εάν ταυτίζονται τα συμφέροντά τους».
Η εκδήλωση έκλεισε με τραγούδια από τον Πόντο που παρουσίασαν ο Γιώργος Πουλαντζακλής (λύρα-τραγούδι), η Άννα-Μαρία Καραγιαννίδου (λύρα) και ο Κώστας Ιατρούδης (τσέλο).
Στην παρουσίαση παραβρέθηκαν οι βουλευτές Α’ Θεσσαλονίκης της ΝΔ Σταύρος Καλαφάτης και Κώστας Γκιουλέκας, οι αντιδήμαρχοι Θεσσαλονίκης Χάρης Αϊδονόπουλος και Βασίλης Μωυσίδης, εκπρόσωποι της αστυνομίας, του στρατού, φορέων της Θεσσαλονίκης και ποντιακών συλλόγων.