Σε ολιγομελή τμήματα λόγω της πανδημίας γίνονται φέτος τα μαθήματα στο Σύλλογο Ποντίων Πετρούπολης και Ιλίου «Μανουήλ Κομνηνός», ο οποίος ξεκίνησε τη λειτουργία του με αυξημένα μέτρα προστασίας.
Το περασμένο Σάββατο άρχισαν τα μαθήματα λύρας, την Κυριακή τα μαθήματα ποντιακών χορών (παιδικό, εφηβικό, ενηλίκων) αλλά και τα μαθήματα νταουλιού, ενώ τη Δευτέρα ξεκίνησε το τμήμα ραπτικής.
Από το σωματείο έχει ανακοινωθεί ότι θα υπάρξουν και τμήματα για λαούτο, ούτι και ρωσική γλώσσα, ενώ θα λειτουργήσει και η δανειστική βιβλιοθήκη.
Η προθεσμία εγγραφών, ώστε να γίνει ο διαχωρισμός, ήταν μέχρι τις 28 Σεπτεμβρίου, ωστόσο οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν ακόμα με το σύλλογο.
- Περισσότερες πληροφορίες στα γραφεία του «Μανουήλ Κομνηνού» καθημερινά 18:00-20:30 και στα τηλέφωνα 210 5018966 και 6937 014260.