Ο Παμποντιακός Σύλλογος Καλλιθέας «Η Αργώ», μετά την έξαρση του κορονοϊού και τα νέα μέτρα της πολιτείας, αποφάσισε να αναστείλει όλες τις εκδηλώσεις του 35ου Ποντιακού Τριημέρου του, μεταξύ αυτών, και τη σημερινή θεατρική παράσταση που γίνονταν προσπάθειες να πραγματοποιηθεί.
Το προηγούμενο διάστημα με ανακοίνωσή του το σωματείο είχε αναστείλει τις εκδηλώσεις στις 26 και 27 Σεπτεμβρίου.
Η θεατρική παράσταση που θα παρουσιάζονταν σήμερα ήταν η ποντιακή κωμωδία Με το ζορ διατρός από τη θεατρική ομάδα του Συλλόγου Ποντίων Σταυρούπολης «Ακρίτες του Πόντου».
«Θα θέλαμε να επισημάνουμε, ότι για πρώτη φορά στα 35 χρόνια του θεσμού λαμβάνει χώρα η μη πραγματοποίηση των εκδηλώσεων. Τα πιο πάνω επιβάλλονται υποχρεωτικά λόγω των περιοριστικών μέτρων της κυβέρνησης έναντι κορονοϊού στην Αττική».
» […] Η πραγματοποίηση του φετινού “35ου Ποντιακού Τριήμερου” δεν ακυρώνεται, αλλά αναστέλλεται έως την διεξαγωγή του υπό κανονικές συνθήκες» καταλήγει η ανακοίνωση του σωματείου.