Δύο προγραμματισμένες πολιτιστικές εκδηλώσεις στον Μαραθώνα, στις 12 και 19 Σεπτεμβρίου, στις οποίες θα συμμετείχε το χορευτικό τμήμα του Χορευτικού Ομίλου Ποντίων «Σέρρα» ακυρώνονται λόγω της ανόδου των κρουσμάτων κορονοϊού.
Πρόκειται για «Τα Σεβδίκια», που ήταν αφιερωμένα στη Μικρασιατική Καταστροφή, και η 3η Γιορτή Κρασιού και Παραδοσιακού Χορού.
«Με αίσθημα ευθύνης και με γνώμονα τη δημόσια υγεία και την προστασία των συμπολιτών μας αποφασίστηκε η αναστολή όλων των εκδηλώσεων μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου» αναφέρεται στην ανακοίνωση της κοινωφελούς επιχείρησης Δήμου Μαραθώνα που είχε και την ευθύνη της διοργάνωσης.