Μετά από την αξιολόγηση των μετεωρολογικών προβλέψεων και των επιδημιολογικών δεδομένων, και με τη σύμφωνη γνώμη της Επιτροπής των Λοιμωξιολόγων, η Πολιτική Προστασία έδωσε το πράσινο φως ώστε το Σάββατο να ανοίξουν και πάλι για το κοινό 515 οργανωμένες παραλίες, περίκλειστες ή μη.
Επίσης θα επιτραπεί η λειτουργία των επιχειρήσεων που εκμεταλλεύονται τις πλαζ, που εκμεταλλεύονται τα θαλάσσια λουτρά και που μισθώνουν ομπρέλες ή/και καθίσματα.
- Σε ελεγχόμενες ως προς την είσοδο οργανωμένες παραλίες είναι υποχρεωτική η καταγραφή των λουόμενων. Ο μέγιστος αριθμός είναι 40 άτομα ανά 1.000 τ.μ.
- Η ελάχιστη απόσταση μεταξύ των αξόνων των ομπρελών ορίζεται στα 4 μέτρα, ενώ ορίζεται και ελάχιστη απόσταση 1 μέτρου μεταξύ της περιμέτρου του σκιάστρου δύο ομπρελών.
- Ανά ομπρέλα μπορούν να υπάρχουν μέχρι δύο ξαπλώστρες, με εξαίρεση τις οικογένειες με ανήλικα τέκνα.
- Η ελάχιστη απόσταση ανάμεσα σε δύο ξαπλώστρες που βρίσκονται σε διαφορετικές ομπρέλες ορίζεται στο 1,5 μέτρο.
Τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, όπως κυλικεία, αναψυκτήρια, καφέ-μπαρ, προβλέπεται ότι θα λειτουργούν αποκλειστικά με διάθεση προϊόντων σε πακέτο (take away), ενώ τα προϊόντα τους θα πρέπει να είναι συσκευασμένα και να μην παρασκευάζονται στον χώρο.
Η διάθεση και πώληση αλκοολούχων ποτών και το delivery στα σημεία αυτά απαγορεύεται, ενώ δεν επιτρέπεται η ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων στον χώρο του καταστήματος. Η ελάχιστη απόσταση μεταξύ των πελατών που περιμένουν να εξυπηρετηθούν ορίζεται στο 1,5 μέτρο. Ισχυρή σύσταση και όχι υποχρέωση αποτελεί η χρήση μάσκας από τους εργαζόμενους.
Ξαπλώστρες-καρέκλες
Σε ό,τι αφορά τις ξαπλώστρες και τις καρέκλες, το προσωπικό των οργανωμένων παραλιών υποχρεούται να τις απολυμαίνει έπειτα από κάθε πελάτη. Στην ξαπλώστρα τοποθετείται υποχρεωτικά πετσέτα με ευθύνη του λουόμενου.
Επίσης, υποχρεούται να απολυμαίνει τακτικά τις εγκαταστάσεις υγιεινής, αναρτώντας σχετικό πρόγραμμα το οποίο και θα επιδεικνύεται σε περίπτωση ελέγχου.
Απαγορεύεται η ομαδική άθληση με σωματική επαφή, ενώ θα πρέπει και στις παραλίες να τηρούνται οι αναγκαίες αποστάσεις, να αποφεύγεται ο συγχρωτισμός και να τηρούνται όλοι οι κανόνες υγιεινής.