Κανονικά θα λειτουργήσουν την ημέρα της Πρωτομαγιάς το μετρό (γραμμή 2 και 3), το τραμ, τα λεωφορεία και τα τρόλεϊ, όπως αποφάσισαν τα σωματεία εργαζομένων, επισημαίνοντας πως «η ημέρα μνήμης και τιμής φέτος εορτάζεται με διαφορετικό τρόπο λόγω του κορονοϊού».
Ωστόσο, ακινητοποιημένοι θα είναι οι συρμοί του ηλεκτρικού στην Αθήνα, αλλά και τα τρένα σε όλο το σιδηροδρομικό δίκτυο της χώρας, όπως και ο προαστιακός.
Επίσης, η Πανελλήνια Ένωση Ναυτών Εμπορικού Ναυτικού συμμετέχει στην 24ωρη απεργία του Εργατικού Κέντρου Πειραιά. Ως εκ τούτου δεν θα πραγματοποιηθούν δρομολόγια από τον Πειραιά, ενώ στην κινητοποίηση συμμετέχουν και η Πανελλήνια Ένωση Πληρωμάτων Ρυμουλκών και Ναυαγοσωστικών, αλλά και η Ομοσπονδία Υπαλλήλων Λιμανιών Ελλάδας (ΟΜΥΛΕ) και η Ένωση Λιμενεργατών του ΟΛΠ.