Στην τουρκική πρωτεύουσα προσγειώθηκε πριν από λίγη ώρα το αεροπλάνο της Ελληνικής Δημοκρατίας με τον Αλέξη Τσίπρα. Στο αεροδρόμιο υποδέχθηκαν τον πρωθυπουργός ο αντιπρόεδρος της τουρκικής κυβέρνησης Φουάτ Οκτάι και η υπουργός Εμπορίου Ρουχσάρ Πεκτζάν. Στην ελληνική αποστολή, μετέχουν ακόμη ο αν. υπουργός Εξωτερικών Γ. Κατρούγκαλος και ο αν. υπουργός Οικονομίας και Ανάπτυξης Στ. Πιτσιόρλας. Τον Αλ. Τσίπρα συνοδεύει η σύντροφός του Περιστέρα Μπαζιάνα.
«Άφιξη στην Άγκυρα για τη συνάντηση με τον πρόεδρο της Τουρκικής Δημοκρατίας, Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν. Έχουμε τη δυνατότητα να πιάσουμε ξανά το νήμα ενός ειλικρινούς διαλόγου για την επανεκκίνηση της θετικής μας ατζέντα, προς όφελος των λαών μας και της ευρύτερης περιοχής», έγραψε ο πρωθυπουργός στο Twitter, ξεκινώντας την διήμερη επίσκεψή του στην γειτονική χώρα σε μία περίοδο έντασης στις ελληνοτουρκικές σχέσεις.
Αρχικά, ο Αλ. Τσίπρας είχε επαφή με τον Φ. Οκτάι στο προεδρικό μέγαρο, ενώ στις 16:45 είναι προγραμματισμένο να συναντηθεί με τον Ερντογάν, στο ίδιο μέρος, στο «Λευκό Παλάτι». Θα ακολουθήσουν κοινές δηλώσεις των δύο ηγετών και στις 19:30 είναι προγραμματισμένο επίσημο γεύμα, όπου είναι προσκεκλημένοι ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος και επιφανή μέλη της ελληνικής παροικίας.