Κάτι παραπάνω από ελπιδοφόρα ήταν η επανεμφάνιση του Εμμανουήλ Καραλή στην αγωνιστική δράση, περίπου δέκα μήνες από τον τελευταίο του αγώνα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπέρμιγχαμ. Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεπέρασε τα 5,55 μ. και κατέκτησε την πρώτη θέση στο επί κοντώ στους Μεσογειακούς Αγώνες Κ23 στο Μιραμάς.
«Ο χθεσινός αγώνας ήταν ένα δυνατό τεστ το οποίο πέρασα με επιτυχία. Με τον προπονητή μου κ. Ανδρέα Τσώνη δοκιμάσαμε κάποια καινούργια πράγματα, που αν μπορέσουμε να τα τελειοποιήσουμε θα έλθουν και πιο μεγάλες επιδόσεις. Είμαι ικανοποιημένος από την επίδοση και το χρυσό μετάλλιο το αφιερώνω στο ένδοξο Πολεμικό Ναυτικό όπου υπηρετώ την θητεία μου», έγραψε σε ανάρτησή του στο Facebook ο 20χρονος άλτης.