Στην ιστορία και τη μουσική της πολύπαθης Πάφρας και των μεταλλείων του Πόντου ήταν αφιερωμένη η χθεσινή εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της πολυθεματικής έκθεσης του Κωνσταντίνου Φωτιάδη «Πόντος: Δικαίωμα και υποχρέωση στη μνήμη».
Δύο καθηγητές του ΑΠΘ ανέλυσαν το θέμα, ενώ ακολούθησε μουσικό πρόγραμμα από τους «Ακρίτες του Πόντου» Σταυρούπολης.
Ο Θωμάς Αλεξιάδης (δρ ΑΠΘ) αναφέρθηκε στην ιστορία και τον πολιτισμό της Πάφρας του δυτικού Πόντου, αλλά και στους διωγμούς των κατοίκων της, ενώ ο Κυριάκος Χατζηκυριακίδης (επίκουρος καθηγητής ΑΠΘ) ανέπτυξε την ιστορία των μεταλλείων του Πόντου και μεταξύ άλλων τόνισε τη σημαντική συνεισφορά τους στην οικονομία της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
Ακολούθησε εκδήλωση με το Μουσικό Εργαστήρι του Συλλόγου Ποντίων Σταυρούπολης «Ακρίτες του Πόντου» (διεύθυνση: Γιώργος Πουλαντζακλής) που αποσκοπεί στην ανάδειξη του υφολογικού και μουσικολογικού μέρους του βιολιού στις περιοχές των ποντιακών μεταλλείων της Μικράς Ασία και της Πάφρας. Στο ξεχωριστό μουσικό ιδίωμα των περιοχών αυτών συμμετέχουν οι καλλιτέχνες: Χάρης Πορφυρίδης (λαούτο), Μίλτος Σπυριδόπουλος (ούτι), Χρήστος Τρέβλας (ταμπουράς), Βασιλική Αστρεινίδου και Γεράσιμος Νίνος (βιολί), Κώστας Ιατρούδης (τσέλο), Γεώργιος Ψωμιάδης, Θάνος Κουζουκάκης και Γιάννης Κουτσάκης (κρουστά), Γιώργος Πουλαντζακλής (κεμανές), Μελίνα Χατζηκαμάνου (τραγούδι), π Πολύκαρπος Κοντοζίδης (εκκλησιαστικές μελωδίες).