Με μια μεγάλη γιορτή οι ομογενείς που ζουν στο Ανόβερο της Γερμανίας τίμησαν την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου. Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά οι ομογενειακοί πολιτιστικοί σύλλογοι της περιοχής διοργάνωσαν εκδήλωση με σκοπό να τιμήσουν τους ήρωες της επανάστασης του 1821. Στα γαλανόλευκα ντύθηκε το πιο κεντρικό σημείο της πόλης με τους Έλληνες να δείχνουν την αγάπη τους για την πατρίδα.
Ανάμεσά τους ξεχώρισε η συμμετοχή του Συλλόγου Ποντίων Ανόβερου που παρουσίασε την ποντιακή παράδοση μέσα από τους χορούς της αλησμόνητης πατρίδας.
Η εκδήλωση ξεκίνησε με την ομιλία του προέδρου της Ελληνικής Κοινότητας Ανόβερου Δήμου Παπαδόπουλου, ενώ ακολούθησαν ο δήμαρχος της πόλης, εκπρόσωποι της γερμανικής κοινωνίας και ο Έλληνας γενικός πρόξενος στο Αμβούργο Γεώργιος Αρναούτης.
(Βίντεο: greekmak)
Ο εορτασμός κορυφώθηκε με τα χορευτικά τμήματα πολιτιστικών συλλόγων της περιοχής που παρουσίασαν χορούς από τις ιδιαίτερες πατρίδες τους. Η συμμετοχή των Ποντίων έκλεψε τις εντυπώσεις αποσπώντας πολύ θερμές κριτικές, κυρίως για τη ζωντάνια με την οποία παρουσίασαν το πρόγραμμά τους, και Οι εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν με την ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου, που προκάλεσε την έντονη συγκίνηση των παρευρισκομένων.