Μπορεί ο ειδικός διαμεσολαβητής του ΟΗΕ Μάθιου Νίμιτς να εξακολουθεί να δηλώνει αισιόδοξος «για την εξεύρεση λύσης σε μερικές εβδομάδες, το πολύ κάποιους μήνες» στο θέμα της ονομασίας των Σκοπίων, ωστόσο ο υπουργός Εξωτερικών της βαλκανικής χώρας Νικολά Ντιμιτρόφ εμφανίστηκε πολύ ξεκάθαρος όχι ως προς το τι πρόκειται να κάνουν αλλά ως προς το τι δεν προτίθεται να αλλάξουν: την εθνικότητα, τη γλώσσα και την ταυτότητά τους!
«Η “μακεδονική” γλώσσα είναι μια αναγνωρισμένη γλώσσα της ομάδας των σλαβικών γλωσσών» είπε ο Ντιμιτρόφ στην κοινή συνέντευξη Τύπου με τον Νίμιτς.
«Θέλω να επισημάνω ότι αυτό το θέμα είναι εξαιρετικά ευαίσθητο για τους πολίτες της “Δημοκρατίας της Μακεδονίας.” Μερικοί από αυτούς παρακολουθούν το ζήτημα με ανησυχία, ορισμένοι με θυμό. Καταλαβαίνουμε κάποιους πολίτες στην Ελλάδα που αυτοπροσδιορίζονται ως Μακεδόνες, αλλά ούτε οι Έλληνες γείτονές μας ούτε κανένας άλλος στην Ευρώπη του 21ου αιώνα μπορεί να αρνηθεί το δικαίωμά μας να να είμαστε “Μακεδόνες” και να μιλάμε τη “μακεδονική” γλώσσα, ως μέρος των σλαβικών γλωσσών. Όσο περισσότερο συζητά κανείς δημοσίως για αυτό το θέμα, μειώνονται οι πιθανότητες εξεύρεσης λύσης. Εάν υπάρχει ένας αξιοπρεπής τρόπος που να σέβεται την ταυτότητα και των δύο μερών, τότε μπορεί να βρεθεί λύση» υπογράμμισε.
(Φωτ.: EPA / Georgi Licovski)
Η στάση του Ντιμιτρόφ δείχνει ότι υπάρχει αδιαλλαξία στα κρίσιμα ζητήματα που η Ελλάδα ζητάει να γίνουν αλλαγές ώστε να προχωρήσει το θέμα της ονομασίας.
Όπως είπε, δεν υπάρχει περίπτωση η ταυτότητα να αποτελέσει αντικείμενο διαπραγματεύσεων «δεν αποτελεί αντικείμενο απόφασης, αλλά ιστορικής διαδικασίας. Εάν φτάσουμε σε αυτό το σημείο, εάν χρειαστεί να “αγγίξουμε” την ταυτότητα, δεν θα υπάρξει λύση. Θα είναι πολύ λυπηρό το γεγονός ότι δύο ευρωπαϊκές χώρες δεν είναι αρκετά μεγάλες για να αναγνωρίσουν κάτι τέτοιο».
«Το ζήτημα δεν μπορεί να επιλυθεί εάν μια πλευρά αισθάνεται νικημένη. Πρέπει να βρούμε έναν τρόπο. Είναι καιρός η περιοχή να προχωρήσει. Η Ιστορία δεν μπορεί να αλλάξει, αλλά ελπίζουμε ότι μπορούμε να διαμορφώσουμε το μέλλον μας. Μόλις η “Μακεδονία” προσχωρήσει στο ΝΑΤΟ, θα είμαστε σύμμαχοι με τους Έλληνες φίλους μας. Για εμένα, αυτή η διαδικασία είναι μια κοινή διαδικασία ανάπτυξης και ωρίμανσης. Και έχω μια κατανόηση για εκείνους που αντιτίθενται στην επίτευξη λύσης. Είναι ένα λεπτό ζήτημα. Η Μακεδονία δεν μπορεί να είναι μόνο δική μας, γιατί μέρος της είναι και στην Ελλάδα, αλλά δεν μπορεί να είναι και μόνο ελληνική. Ένα μέρος της είναι στην επικράτεια ενός τρίτου κράτους (σ.σ.: προφανώς εννοεί τη Βουλγαρία). Κανείς δεν μπορεί να έχει μονοπώλιο ή αποκλειστικότητα του όρου “Μακεδονία”. Καταλαβαίνουμε διαφορετικά πράγματα όταν λέμε “είμαι Μακεδόνας”» πρόσθεσε.
Ο Μάθιου Νίμιτς επισήμανε ότι υπάρχει μια δυναμική στις διαπραγματεύσεις που βρίσκονται σε πολύ προχωρημένο στάδιο. «Υπάρχουν δύο αποφασιστικές κυβερνήσεις στις δύο χώρες που επιθυμούν την εξεύρεση λύσης στο θέμα του ονόματος» τόνισε ο ειδικός διαμεσολαβητής του ΟΗΕ.