Οι προκλήσεις της Τουρκίας συνεχίστηκαν σήμερα από αέρος, καθώς μαχητικά της τουρκικής Πολεμικής Αεροπορίας προχώρησαν σε 40 παραβιάσεις του εθνικού ενάεριου χώρου.
Τέσσερα CN-235 κι ένας σχηματισμός δύο F-16 εισήλθαν αρκετές φορές στο Αιγαίο.
Τα δυο από τα τέσσερα αεροσκάφη ναυτικής συνεργασίας CN-235 πραγματοποίησαν 28 παραβιάσεις του εθνικού ενάεριου χώρου. Ο σχηματισμός των τουρκικών F-16 προέβη σε 12 παραβιάσεις. Τα τουρκικά F-16 εισήλθαν από τη Λήμνο και τη Λέσβο και εξήλθαν από τη Ρόδο. Δύο ελληνικά F-16 από τη Σκύρο αναχαίτισαν τα τουρκικά μαχητικά, ενώ δύο F-16 από τη Σούδα αναχαίτισαν τα CN-235.