Με τη Φινλανδία, την Εσθονία και την Ουγγαρία κληρώθηκε η Ελλάδα στον 2ο όμιλο της League C του UEFA Nations League, της νέας διοργάνωσης της FIFA. Το σύστημα των προκριματικών για το Euro 2020 έχει αλλάξει, που σημαίνει ότι αν η Εθνική τον Νοέμβριο τερματίσει στην πρώτη ή δεύτερη θέση τότε προκρίνεται στα play off του Μαρτίου του 2020 χωρίς άλλους αγώνες, και ταυτόχρονα βελτιώνεται η βαθμολογία της χώρας. Εάν δεν καταφέρει να βγει νικήτρια, τότε θα πρέπει να τα δώσει όλα τα προκριματικά.
Με το νέο σύστημα στην ουσία αντικαθίστανται τα διεθνή φιλικά.
Οι αγώνες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος θα διεξαχθούν από τις 6 Σεπτεμβρίου έως τις 20 Νοεμβρίου. Με την Εσθονία η Εθνική είχε κληρωθεί στον ίδιο προκριματικό όμιλο για το Μουντιάλ 2018, ενώ με την Ουγγαρία και τη Φινλανδία ήταν στο ίδιο γκρουπ στην προκριματική φάση του Euro 2016.
Η League C του UEFA Nations League στην οποία συμμετέχει η Ελλάδα
Οι ομάδες που συμμετέχουν στη League A θα παίξουν κάτι σαν Final-4 τον Ιούνιο του 2019. Οι χώρες που θα τερματίσουν στην κορυφή κάθε ομίλου στις League Β, C και D κερδίζουν άνοδο και αυτές που θα τερματίσουν στις τελευταίες θέσεις στις League Α, B και C θα υποβιβαστούν.
Αναφορικά με τις ομάδες που συνεχίζουν στο UEFA Nations League, θα είναι τέσσερις από κάθε λίγκα και θα παίξουν στα play off. Συνολικά εκεί θα συμμετέχουν 16 ομάδες και θα διεκδικούν τις τέσσερις θέσεις για το EURO 2020. Θα σχηματίζονται τέσσερα γκρουπ από τέσσερις ομάδες που θα προέρχονται από κάθε λίγκα ξεχωριστά.
Αν μια ομάδα που έχει τερματίσει στην πρώτη τετράδα του UEFA Nations League έχει προκριθεί ήδη μέσω των προκριματικών, τότε αντικαθίσταται από την αμέσως επόμενη. Αν μία λίγκα δεν έχει αρκετές ομάδες για να συμπληρώσει την τετράδα της, θα ανεβαίνει μία ομάδα από κατώτερη λίγκα για να καλύψει το κενό.
Το Euro 2020 θα διεξαχθεί όπως και το Euro 2016, δηλαδή με 24 ομάδες στα τελικά, μόνο που οι 20 ομάδες θα προκριθούν από τα προκριματικά (10 όμιλοι με πρόκριση για τους 2 πρώτους κάθε ομίλου) και οι υπόλοιπες τέσσερις από το UEFA Nations League.