Πρόταση ψηφίσματος με αποδέκτες τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, τον πρωθυπουργό και τον Πρόεδρο της Βουλής απέστειλαν ο Σύλλογος Ποντίων Μονάχου και Περιχώρων και ο Σύλλογος Μακεδόνων Μονάχου και Περιχώρων με αφορμή την έντονη διπλωματική κινητικότητα που παρατηρείται στο Σκοπιανό.
Ομόφωνα εκφράζουν την αντίθεσή τους στη χρήση του όρου «Μακεδονία» ή παράγωγού του στην ονομασία που θα υιοθετηθεί από την FYROM.
Στο ίδιο κλίμα είναι και οι υπόλοιποι εθιμοτυπικοί σύλλογοι της Βαυαρίας και του ελληνισμού της Βαυαρίας. Διαβάστε ολόκληρη την ανακοίνωση των συλλόγων εδώ.