Οπλισμένο με υπομονή θα πρέπει να είναι τη Δευτέρα το επιβατικό κοινό της Αθήνας εξαιτίας του μπλακ άουτ στις αστικές συγκοινωνίες, μιας και τα συνδικάτα των εργαζόμενων που αντιδρούν στη ρύθμιση για τις απεργίες ανακοίνωσαν κινητοποιήσεις ενόψει της ψήφισης του Πολυνομοσχεδίου στην Ολομέλεια της Βουλής.
Έτσι, όλη τη μέρα θα μένουν ακινητοποιημένοι οι συρμοί του μετρό, του ηλεκτρικού και του τραμ, ενώ για 24 ώρες δεν θα κυκλοφορήσουν ούτε τα λεωφορεία, ούτε τα τρόλεϊ. Κανονικά θα κινηθεί ο προαστιακός, ενώ θα κυκλοφορούν και ταξί.
Επιπλέον, εξαιτίας της τρίωρης στάσης εργασίας που κήρυξαν οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας καμία πτήση δεν θα πραγματοποιηθεί από τις 12:00 έως τις 15:00 και παράλληλα θα υπάρξουν τροποποιήσεις.