Η επιχείρηση να καθαριστεί ο βυθός του Αργοσαρωνικού από επικίνδυνα και επιβλαβή πλοία ξεκινά άμεσα, καθώς ανακοινώθηκε η ανέλκυση δύο ναυαγίων, των ΚΟΡΦΟΥ ΑΪΛΑΝΤ και ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ. Ο διοικητής της Δημόσιας Αρχής Λιμένων Δημοσθένης Μπακόπουλος, ανέθεσε στην εταιρεία GREEK DIVING CENTER ΕΠΕ την παροχή υπηρεσιών ανέλκυσης, απομάκρυνσης και καταστροφής των δύο ναυαγίων από το Πέραμα.
Το Ε/Γ-Ο/Γ ΚΟΡΦΟΥ ΑΪΛΑΝΤ βυθίστηκε στην επισκευαστική βάση του λιμένα Περάματος στις 20/5/1986, πάνω από την ήδη βυθισμένη φορτηγίδα ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ.
Η ανάθεση ανέλκυσης, καταστροφής και απομάκρυνσης των δυο ναυαγίων έγινε αζημίως για το ελληνικό Δημόσιο, το οποίο δεν υποχρεούται να καταβάλει οποιοδήποτε ποσό, από οποιαδήποτε αιτία. Αντίθετα, εξοικονομείται ποσό 1,5 εκατομμυρίου ευρώ, το οποίο είχε ζητήσει από το Υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής η ΟΛΠ ΑΕ, προκειμένου να προβεί στην ανέλκυση των εν λόγω ναυαγίων.
Η εκτέλεση των εργασιών ανέλκυσης, απομάκρυνσης και καταστροφής των προαναφερόμενων ναυαγίων είναι σύμφωνη με τα όσα ορίζονται στο α. 2 του ν.2881/2001 και αποτελεί σημαντικό βήμα για την αναβάθμιση του περιβάλλοντος του λιμένα Πειραιά.
Τις επόμενες ημέρες θα ανακοινωθούν και άλλες ανελκύσεις και απομακρύνσεις επικίνδυνων και επιβλαβών πλοίων, μέχρι ο αριθμός τους στον Αργοσαρωνικό να μηδενιστεί.