Η Συντεχνία Αρτοποιών Αθηνών και Περιχώρων ενώνει τις δυνάμεις της με το Δήμο Περιστερίου και βάζει έναν στόχο που μένει να δούμε αν θα τον πετύχει: Να φτιάξει τη μεγαλύτερη βασιλόπιτα στον κόσμο, που θα έχει βάρος 2,5 τόνους και έκταση 150 τ.μ.!
Η πίτα θα φτιαχτεί σε διαφορετικά βιοτεχνικά αρτοποιεία, αλλά θα… ενωθεί και θα διακοσμηθεί το Σάββατο, στο πλαίσιο μιας μεγάλης γιορτής που θα στηθεί στην πλατεία Δημαρχείου, στο μετρό. Η κοπή της πίτας θα γίνει στις 17:00 από τον δήμαρχο Ανδρέα Παχατουρίδη.
Εκτός από ένα κομμάτι βασιλόπιτα για όλους τους παρευρισκόμενους, 200 τυχεροί θα κερδίσουν από ένα φλουρί το οποίο αντιστοιχεί σε ένα δώρο από το Δήμο Περιστερίου.