Στα εργαστήρια της Εγκληματολογικής Υπηρεσίας βρίσκεται ήδη ο κάλυκας που βρέθηκε έξω από το Εφετείο Αθηνών και προέρχεται από το καλάσνικοφ με το οποίο άγνωστοι πυροβόλησαν τον αστυνομικό φρουρό προκειμένου να διαφύγουν μετά την τοποθέτηση του ισχυρού εκρηκτικού μηχανισμού που εξερράγη τα ξημερώματα.
Ο εκρηκτικός μηχανισμός τοποθετήθηκε στην είσοδο του Εφετείου στην οδό Λουκάρεως, στους Αμπελόκηπους.
Ο αστυνομικός φρουρός, σύμφωνα με την κατάθεσή του, είδε δύο άτομα να ανεβαίνουν τα σκαλιά και να αφήνουν ένα σακίδιο στην είσοδο. Τους φώναξε και εκείνοι έτρεξαν σε ένα μικρό βαν που τους περίμενε ο συνεργός τους. Εκείνος ήταν που πυροβόλησε εναντίον του φρουρού. Το βανάκι, που είχε κλαπεί το 2015 από το Σύνταγμα, βρέθηκε λίγες ώρες αργότερα καμένο στην περιοχή των Εξαρχείων, πίσω από το Μουσείο, στη συμβολή των οδών Κουντουριώτου και Οικονόμου.
Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει ανάληψη ευθύνης για το χτύπημα στο Εφετείο της Αθήνας. Ούτε ο άνθρωπος που έκανε τα προειδοποιητικά τηλεφωνήματα στις 02:50 στην Εφημερίδα των Συντακτών και στο zougla.gr έδωσε κάποιο στοιχείο για την ταυτότητα των δραστών. Ωστόσο, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, οι αξιωματικοί της Αντιτρομοκρατικής που ερευνούν την υπόθεση εξετάζουν ως πιθανότερη εκδοχή να πρόκειται για την Οργάνωση Λαϊκών Αγωνιστών, καθώς το σημερινό χτύπημα έχει ομοιότητες με τις βομβιστικές επιθέσεις στον ΣΕΒ στο Σύνταγμα (2015) και στην Eurobank στην οδό Σανταρόζα (2017), καθώς και με τη βομβιστική απόπειρα στο υπουργείο Εργασίας (2016).
Οι έρευνες της Αντιτρομοκρατικής είναι σε πλήρη εξέλιξη και μετά την ολοκλήρωσή τους θα υπάρξει νέα ενημέρωση από το Αρχηγείο της ΕΛΑΣ.
Σε ανακοίνωσή της η Ένωση Δικαστών και Εισαγγελέων σημειώνει ότι πρόκειται για επίθεση κατά της Δημοκρατίας. «Όσοι καλλιέργησαν τον τελευταίο καιρό κλίμα πολεμικό με τη Δικαιοσύνη συκοφαντώντας τους λειτουργούς της, ας αναλογιστούν επιτέλους τις ευθύνες τους», αναφέρεται χαρακτηριστικά.