Για ακόμα μία χρονιά η Ένωση Ποντίων Νομού Κιλκίς «Οι Αργοναύτες» τίμησε τον εορτασμό της μνήμης των πολιούχων της πόλης, Αγίων Πεντεκαίδεκα Ιερομαρτύρων. Φέτος η γιορτή είχε ιδιαίτερο χαρακτήρα αφού η Ιερά Μητρόπολη Πολυανής και Κιλκισίου και Αγίου Αθανασίου υποδέχθηκε την ιερά εικόνα της Παναγίας Σουμελά.
Ο κόσμος τίμησε με την παρουσία του τις εκδηλώσεις και προσήλθε στο ναό προκειμένου να προσκυνήσει το ιερότερο σύμβολο του ποντιακού πολιτισμού.
Παρά το ψύχος και την κακοκαιρία των ημερών, ο σύλλογος των «Αργοναυτών», γνωρίζοντας το βαρύ αλλά συνάμα και υψηλό φορτίο που κουβαλά επί 47 ολόκληρα χρόνια ως ο συλλογικός εκφραστής του ποντιακού προσφυγικού στοιχείου της πόλης, παρευρέθηκε στις εκδηλώσεις με τιμητικό άγημα ενδεδυμένο με παραδοσιακές φορεσιές του Πόντου.