Οι πρόβες των ποντιακών σωματείων για το 13ο Πανελλαδικό Φεστιβάλ Ποντιακών Χορών της Παμποντιακής Ομοσπονδίας Ελλάδος συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό. Όλοι οι χορευτές των ποντιακών συλλόγων της Ελλάδας προετοιμάζονται για την εμφάνισή τους στην Αθήνα, στις 2 Δεκεμβρίου. Ο Σύνδεσμος Ποντιακών Σωματείων Κεντρικής Μακεδονίας και Θεσσαλίας με τα ποντιακά σωματεία νομού Ημαθίας που τον απαρτίζουν πραγματοποίησαν την Κυριακή 29 Οκτωβρίου την πρώτη τους πρόβα, στους χώρους του Συλλόγου Ποντίων Αλεξάνδρειας και Περιχώρων.
Η έγκαιρη ενημέρωση των υπευθύνων, η καλή οργάνωση και μεθοδικότητα των χοροδιδασκάλων έδωσαν ως αποτέλεσμα μια καταπληκτική πρόβα, από αυτές που κάθε χορευτής απολαμβάνει.
Χορευτές των ποντιακών συλλόγων νομού Ημαθίας με πολύ κέφι και όρεξη προσήλθαν στην πρόβα επιθυμώντας να προετοιμαστούν όσο το δυνατόν καλύτερα για το μεγαλύτερο ποντιακό γεγονός της χρονιάς. Στην πρόβα το παρών έδωσε ο πρόεδρος του ΣΠΟΣ Κεντρικής Μακεδονίας & Θεσσαλίας Αντώνης Καγκελίδης, ο οποίος ευχαρίστησε τους χοροδιδασκάλους και τους χορευτές για την υποδειγματική τους συμπεριφορά.
Να θυμίσουμε πως οι χορευτές του ΣΠΟΣ Κεντρικής Μακεδονίας & Θεσσαλίας στο13ο Πανελλαδικό Φεστιβάλ Ποντιακών Χορών θα παρουσιάσουν τους χορούς σερανίτσα, τυρφών, σαρίκουζ’ διπλό, καβαζίτας και τίκ’ διπλό.
- Φωτογραφίες: Βασίλης Ασβεστάς (συντονιστής νομού Ημαθίας του ΣΠΟΣ Κεντρικής Μακεδονίας & Θεσσαλίας).