Οι πρόβες των Συνδέσμων των Ποντιακών Σωματείων της Παμποντιακής Ομοσπονδίας Ελλάδος για το 13ο Πανελλαδικό Φεστιβάλ Ποντιακών Χορών συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό. Οι μέρες πλησιάζουν για τη μεγάλη διοργάνωση που θα φιλοξενηθεί τη φετινή χρονιά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και οι χορευτές που θα λάβουν μέρος στο φεστιβάλ έχουν βάλει φτερά στα πόδια προσπαθώντας να προετοιμαστούν όσο καλύτερα γίνεται.
Μετά την πρώτη άκρως επιτυχημένη πρόβα του ΣΠΟΣ Θεσσαλονίκης ανακοινώθηκαν και οι επόμενες προς ενημέρωση των χορευτών.
Σύμφωνα με το πρόγραμμα που ανάρτησε ο ΣΠΟΣ Θεσσαλονίκης οι επόμενες πρόβες θα διεξαχθούν την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου, την Τετάρτη 1, 8, 15, 22 και 29 Νοεμβρίου καθώς και τη Δευτέρα 13, 20 και 27 του ίδιου μήνα. Οι πρόβες θα πραγματοποιούνται στις 20:00, στο 2ο ΕΠΑΛ Ευόσμου.
Στην ανακοίνωση αναφέρεται ως απαραίτητη προϋπόθεση για να λάβει κάποιος χορευτής μέρος στο φεστιβάλ να έχει παρακολουθήσει πέντε από τις εννέα πρόβες που θα ακολουθήσουν.