Ένα επτάχρονο αγοράκι πήδηξε, το μεσημέρι της Πέπτης, από ύψος τεσσάρων περίπου μέτρων, στο 12ο Δημοτικό της Γλυφάδας, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί. Στο σημείο έσπευσε αμέσως περιπολικό της Αστυνομίας αλλά και ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ, το οποίο παρέλαβε το παιδί για να το μεταφέρει στο νοσοκομείο Αγλαΐα Κυριακού, όπου νοσηλεύεται εκτός κινδύνου, με ένα κάταγμα στην πτέρνα.
Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες το παιδί κλειδώθηκε μέσα στην τάξη, όταν χτύπησε το κουδούνι, πανικοβλήθηκε και πήδηξε από το παράθυρο για να φύγει.
Παραμένει αδιευκρίνιστο αυτή τη στιγμή υπό ποιες ακριβώς συνθήκες η δασκάλα του κλείδωσε την τάξη, αφήνοντας το παιδί μέσα. Ο πατέρας του παιδιού μιλώντας στο protothema.gr καταλόγησε ευθύνες στη δασκάλα, λέγοντας πως δεν έλεγξε αν υπήρχε κάποιο παιδί μέσα στην αίθουσα και πως ο 7χρονος της μίλησε αλλά προφανώς εκείνη δεν τον άκουσε, κλείδωσε και έφυγε.
Aργά το απόγευμα έγινε γνωστό ότι η δασκάλα συνελήφθη και σε βάρος της σχηματίστηκε δικογραφία για έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο.