Ο Δήμος Κερατσινίου-Δραπετσώνας εκφράζει τη βαθιά του λύπη για το θάνατο του Δαμιανού Ποιμενίδη, επίτιμου προέδρου της Ένωσης Ποντίων Πειραιώς-Κερατσινίου- Δραπετσώνας, με επίσημη ανακοίνωση που εξέδωσε.
«Η πόλη μας έγινε φτωχότερη, καθώς έχασε έναν σπουδαίο άνθρωπο, φορέα των παραδοσιακών αξιών του Πόντου, έναν μαχητή της διατήρησης των ηθών και των εθίμων των προγόνων μας.
»Του οφείλουμε πολλά για την πολύτιμη παρακαταθήκη, που αφήνει τόσο σε εμάς όσο και στις επόμενες γενιές», αναφέρει χαρακτηριστικά.
Ο Δήμος Κερατσινίου-Δραπετσώνας εκφράζει τέλος τα ειλικρινή του συλλυπητήρια στους συγγενείς και στους οικείους του εκλιπόντος.