Επανέρχεται ανανεωμένο και δριμύτερο από τον Σεπτέμβριο το Radio Kementzetzis, ο πρώτος ποντιακός διαδικτυακός σταθμός της Αθήνας, και υπόσχεται μοναδικά 24ωρα για τους ακροατές, με τους νέους παραγωγούς αλλά και με την ποικιλία των εκπομπών του. Το pontos-news.gr μπήκε στις νέες του εγκαταστάσεις του στην Αγία Βαρβάρα Αττικής και σας μεταφέρει ό,τι θα θέλατε να μάθετε γι’ αυτόν, παρέα με την «μαμά» του, την Ελένη Παπαδοπούλου.
Άρχισε να λειτουργεί το 2012, σχεδόν ταυτόχρονα με τη δημιουργία του pontos-news.gr*, και από τότε δεν έχει σταματήσει να εκπέμπει ποντιακή μουσική 24 ώρες το 24ωρο.
«Είναι ο μόνος σταθμός που παίζει 24 ώρες ποντιακά», μας λέει χαμογελαστή η Ελένη Παπαδοπούλου, καθώς μας καλωσορίζει στον νέο χώρο του σταθμού. «Ο πρώτος διαδικτυακός ποντιακός σταθμός της Αθήνας», τονίζει! Σκοπός της δημιουργίας του είναι η προβολή των νέων ταλέντων που υπάρχουν στην Αθήνα. «Όλοι έχουν δικαίωμα όλοι να προβάλουν τη δουλειά τους», μας λέει, ενώ αναφέρει πως ο σταθμός δεν είναι κερδοσκοπικού χαρακτήρα. «Δεν βγάζει λεφτά», μας εκμυστηρεύεται.
Η Ελένη Παπαδοπούλου με έναν ακροατή του Radio Kementzetzis από την Κωνσταντινούπολη, τον Ονούρ Εριλμάζ (φωτ.: kementzetzis.gr)
Ο σταθμός δίνει τη δυνατότητα στους νέους καλλιτέχνες –και όχι μόνο– να εκφραστούν, να παρουσιάσουν τη δουλειά τους, με σκοπό να συνεχιστεί η παράδοση των Ποντίων. «Όταν ένας άνθρωπος ο οποίος καταφέρνει ακόμα κι έναν εννιάχρονο ή οχτάχρονο να τραγουδάει ποντιακά και να τον βάλεις στο τριπάκι να ακούει ποντιακά, για μένα και αυτός συμβάλει στην παράδοση», αναφέρει.
Το Radio Kementzetzis πήρε το όνομα του από το τραγούδι «Κεμεντζετζής» σε στίχους Γιώργου Μαυρίδη, μουσική Κυριάκου Παπαδόπουλου και ερμηνεία Μπάμπη Ιορδανίδη, που περιέχεται στο CD «Με έναν καρδίαν κι έναν λαλίαν» του Μπάμπη Κεμανετζίδη.
Ο ύμνος του Radio Kementzetzis
Ο πασίγνωστος στιχουργός Κυριάκος Παπαδόπουλος αλλά και ο Γιώργος Μαυρίδης, οι χοροδιδάσκαλοι Νίκος Ζουρνατζίδης και Μιχάλης Καραβελάς, οι καλλιτέχνες Μπάμπης Ιορδανίδης, Στάθης Νικολαΐδης, Μπάμπης Καστρινόπουλος, Γιώργος και Λάζος Ιωαννίδης, Γιώργος Σοφιανίδης, Ελένη Λεγάκη-Κονιτοπούλου, Τάσος Καζαντζίδης, Κώστας Πουτακίδης, Δημήτρης Καρασαββίδης, Γιώργος Δημητριάδης, Ηλίας Υφαντίδης, Μπάμπης Κεμανετζίδης, Στάθης Παυλίδης και Γιάννης Τσιτιρίδης είναι μερικά από τα ονόματα που έχουν περάσει από το σταθμό. Κάποιες φορές ανάμεσα στο ζωντανό ποντιακό πρόγραμμα του σταθμού, υπήρξαν και νησιώτικοι και λαϊκοί σκοποί.
Αντιμετώπισε την κρίση αλλά δεν έπαψε να εκπέμπει. Μπορεί να σταμάτησαν οι εκπομπές, αλλά συνέχισε η μουσική!
Το Rario Kementzetzis είναι μια οικογένεια που συνεχώς μεγαλώνει, μας αναφέρει η Ελένη Παπαδοπούλου. «Όποιος μπαίνει στην οικογένεια, δύσκολο βγαίνει», μας λέει. Από τη Γερμανία και την Αυστραλία μέχρι την Αγγλία, την Τουρκία και όλη την Ελλάδα συντονίζονται όχι μόνο στο πρόγραμμα του σταθμού, που είτε ακούνε το πρόγραμμά του είτε παραγγέλνουν τραγούδια, αλλά συμμετέχουν και στο chat όπου μιλούν για διάφορα θέματα. «Όποιος καταλαβαίνει το λόγο που υπάρχουμε, νομίζω ότι δένει, και από τα μηνύματα που λαμβάνουμε βλέπω ότι το εισπράττουν αυτό. Γι’ αυτό λέμε η “οικογένεια” του Radio Kementzetzis», καταλήγει. Ανάλογη είναι και η αγάπη των ερασιτεχνών παραγωγών, που τους φέρνει κοντά η αγάπη για τον Πόντο.
Ένα από τα ζωντανά προγράμματα του σταθμού
Αν και από τον Σεπτέμβριο το Radio Kementzetzis θα έχει το δικό του ολοκληρωμένο πρόγραμμα, το καλοκαίρι που εκπνέει, τρεις εκπομπές «έσπασαν» τη σιωπή του μικροφώνου. Οι «Τρεις ζαντοί και ο Θόδωρον» με τον Θοδωρή Καραγιαννίδη, με ζαντίας και live παραδοσιακής μουσικής, η ελεύθερη εκπομπή της Παρθενόπης Κτιστάκη και της Φωτεινής Τζιώτη και η αθλητική εκπομπή για την ΑΟ Ελλάς Ποντίων κράτησαν όλο το καλοκαίρι συντροφιά στους ακροατές.
Ο σταθμός παρών σε δύο πανελλήνιους θεσμούς αγώνων μοτοσικλέτας
Τι σχέση έχει όμως ένας ποντιακός ραδιοσταθμός στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Enduro και Ταχύτητας; Καμία! Η αγάπη αλλά και το «κάτι διαφορετικό» ήταν αυτά που έκαναν τον σύζυγο της Ελένης, Στάθη Κοσμίδη, που ασχολείται με αγώνες ταχύτητας μοτοσικλέτας, να προβάλει το σταθμό σε τέτοιου είδους διοργανώσεις, υποστηρίζοντας δύο αθλητές, τον Πολύκαρπο Νικολάου και τον Λευτέρη Πίππο.
Ο λογότυπος του σταθμού στην είσοδο του στούντιο
Έτσι, ανάμεσα σε μεγάλες εταιρίες ελαστικών, λιπαντικών, ανταλλακτικών δικύκλων στις μεγάλες αυτές διοργανώσεις βρίσκεται και ο σταθμός, λέει στο pontos-news.gr ο Στάθης Κοσμίδης.
Ραντεβού λοιπόν από Σεπτέμβριο στον πρώτο ποντιακό διαδικτυακό σταθμό της Αθήνας, το Radio Kementzetzis.
- * Το pontos-news.gr παρόλο που έγινε γνωστό στο ευρύ κοινό με το σημερινό του όνομα, γεννήθηκε το 2010 ως pontosnet.gr.
Κείμενο, φωτογραφίες: Βασίλης Καρυοφυλλίδης.