Με κέφι και ζωντάνια, και με την ψυχή τους γεμάτη από αγάπη για την παράδοση του Πόντου, πολλοί ήταν αυτοί που επέλεξαν να διασκεδάσουν το περασμένο Σάββατο στον Μαυρόβατο Δράμας. Ο ήχος της ποντιακής λύρας αντηχούσε μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες στο γλέντι που διοργάνωσε ο Αθλητικός-Μορφωτικός Σύλλογος «Ηρακλής» σε συνεργασία με τον Ποντιακό Σύλλογο Μαυροβάτου το «Καρς».
Από νωρίς το βράδυ γέμισε το γήπεδο Μαυροβάτου για το πολυαναμενόμενο ποντιακό γλέντι με ξεχωριστά ονόματα της ποντιακής σκηνής.
Ο Μπάμπης Κεμανετζίδης, η Πέλα Νικολαΐδη και ο Γιώργος Ιωαννίδης κράτησαν γεμάτη την πίστα του γηπέδου για ώρες, με άτομα κάθε ηλικίας να χορεύουν αγαπημένους ποντιακούς χορούς.
Οι χορευτικές ομάδες του Συλλόγου παρουσίασαν χορούς της αλησμόνητης πατρίδας, ενώ ιδιαίτερη συγκίνηση προκάλεσε ο χορός των μαχαιριών, αποσπώντας το πιο θερμό χειροκρότημα από τους παρευρισκομένους.