Σε ειδική τελετή στο Συμβούλιο της Ευρώπης, ο Δήμος Σάμου τιμήθηκε, την Πέμπτη 29 Ιουνίου, με τη διάκριση «European Diploma», στο πλαίσιο του «Europe Prize». Τα βραβεία απονέμει η Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων Υγείας και βιώσιμης Ανάπτυξης της Κοινοβουλευτικής Συνέλευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης.
Το Συμβούλιο αναγνώρισε τη δράση του Δήμου και των πολιτών της Σάμου σε πολλούς τομείς, όπως αδελφοποιήσεις, συνεργασίες με άλλες περιοχές στους τομείς της εκπαίδευσης, του πολιτισμού και του περιβάλλοντος.
Το βραβείο παρέλαβαν ο Κωνσταντίνος Αμυρσώνης, πρόεδρος δημοτικού συμβουλίου Σάμου και ο Γιάννης Μανδουραράκης, υπεύθυνος πολιτιστικών θεμάτων του Δήμου. Το βραβείο επέδωσε η επικεφαλής της οργανώτριας Επιτροπής Στέλλα Κυριακίδη, βουλευτής Κύπρου, παρουσία του μόνιμου αντιπροσώπου της Ελλάδας στο Συμβούλιο της Ευρώπης, πρέσβη, Στέλιου Περράκη.
Παίρνοντας τον λόγο, ο εκπρόσωπος του Δήμου Σάμου Γιάννης Μανδουραράκης, αναφέρθηκε στο πλούσιο ιστορικό και πολιτιστικό παρελθόν του νησιού, «ως σταυροδρόμι μεταξύ Ευρώπης και Ασίας» καθώς και τη «διαχρονικά εξέχουσα οικονομική, γεωπολιτική και πολιτιστική σημασία του».
Υπογράμμισε επίσης την ανταπόκριση του πληθυσμού της Σάμου στην προσφυγική κρίση, κατά την οποία, όπως τόνισε, «έδειξε ένα τολμηρό σημάδι αλληλεγγύης και ανθρωπισμού, πέρα από φυλετικούς περιορισμούς και πάντα σε συμφωνία με τα ευρωπαϊκά ιδεώδη». Τόνισε την αφοσίωση των κατοίκων του νησιού στο κοινό ευρωπαϊκό μέλλον μέσα από τη δημιουργία δικτύων μεταξύ των ευρωπαϊκών πόλεων και των πολιτών τους. Αναφέρθηκε τέλος στη συμμετοχή της Σάμου σε ενώσεις και κινήματα, όπως το «Let’s do it» (Εκστρατεία εθελοντικού καθαρισμού) και European Mobility Week (Εβδομάδα Ευρωπαϊκής Κινητοποίησης) που θα οργανωθεί για πρώτη φορά στις 16 με 22 Σεπτεμβρίου του 2017.