Λίγο μετά τις 10 το πρωί πέρασαν την πόρτα του Μεγάρου Μαξίμου οι εκπρόσωποι της ΠΟΕ-ΟΤΑ, για τη συνάντηση με τον πρωθυπουργό, παρουσία και του Πάνου Σκουρλέτη. «Έγινε μια καλή συζήτηση και στο τραπέζι κατατέθηκαν νέες προτάσεις», ανέφερε στους δημοσιογράφους ο Νίκος Τράκας πρόεδρος της Εκτελεστικής Επιτροπής της Ομοσπονδίας.
Τροπολογία του υπουργείου Εσωτερικών για τις μόνιμες προσλήψεις στην καθαριότητα των δήμων, με ειδική μέριμνα για τους συμβασιούχους-παρατασιούχους, θα συζητηθεί στην Ολομέλεια.
Σύμφωνα με ανακοίνωση από το γραφείο Τύπου του πρωθυπουργού, η κυβερνητική πρόταση (και με βάση την τροπολογία) περιλαμβάνει τέσσερα σημεία:
- πλήρη απαλοιφή του ορίου ηλικίας για τις μόνιμες προσλήψεις συμβασιούχων,
- μοριοδότηση όσων έχουν ήδη συμβάσεις και άμεση σύναψη νέων συμβάσεων,
- οι 2.500 προσλήψεις μόνιμου προσωπικού στην καθαριότητα να αποτελέσουν βάση εκκίνησης,
- και δέσμευση ότι η αποκομιδή των απορριμμάτων δεν ανατεθεί σε ιδιώτες εργολάβους.
Τι προβλέπει η τροπολογία
Η Εκτελεστική Επιτροπή της ΠΟΕ-ΟΤΑ συνεδριάζει για την αξιολόγηση των κυβερνητικών προτάσεων, που όπως όλα δείχνουν θα αποτελέσουν «βαλβίδα» εκτόνωσης της κατάστασης. Άλλωστε, στη νομοθετική ρύθμιση προβλέπεται ότι στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για τις 2.500 θέσεις οι συμβασιούχοι παίρνουν 17 μονάδες ανά μήνα εργασιακής εμπειρίας – «ταβάνι» για τη μοριοδότηση είναι οι 24 μήνες.
Μέχρι την ανάρτηση των προσωρινών πινάκων διοριστέων, οι δήμοι επικαλούμενοι λόγους δημόσιας υγείας ή εάν συστήσουν νέες οργανικές θέσεις μπορούν να συνάψουν νέες συμβάσεις με τους εργαζόμενους αυτούς για τους επόμενους μήνες, και όχι πέρα από τις 31ης Μαρτίου 2018.
Επιπλέον, η τροπολογία παρέχει τη δυνατότητα στους δήμους να επικαιροποιήσουν έως τις 31 Ιουλίου τα οργανογράμματά τους ώστε να αυξηθούν οι οργανικές θέσεις στην καθαριότητα με βάση τις πραγματικές ανάγκες τους.