Με φόντο την απελπιστική κατάσταση στους δρόμους των αστικών κέντρων, οι οποίοι «πνίγονται» κυριολεκτικά στα σκουπίδια την ώρα που ο καύσωνας είναι προ των πυλών, πραγματοποιήθηκε στο υπουργείο Εσωτερικών η συνάντηση του Πάνου Σκουρλέτη με αντιπροσωπεία της ΠΟΕ-ΟΤΑ.
Λίγο πριν από το ραντεβού, το κλίμα δυναμιτίστηκε όταν αστυνομικοί εμπόδισαν την είσοδο συμβασιούχων, αλλά και στη συνέχεια δεν ήταν καλύτερο.
Ο υπουργός χαρακτήρισε «εκτός τόπου και χρόνου» τη νομοθετική πρόταση της ΠΟΕ-ΟΤΑ για μετατροπή των συμβάσεων σε αορίστου χρόνου, λέγοντας ότι δεν μπορεί να σταθεί νομικά λόγω της πρόσφατης απόφασης του Ελεγκτικού Συνεδρίου. Ωστόσο άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο στην τροπολογία που θα καταθέσει να ενσωματώσει την πρόταση για τα όρια ηλικίας, ώστε στο διαγωνισμό να μπορούν να λάβουν μέρος και οι άνω των 45.
Ακόμα, επισήμανε την ανάγκη «ο καθένας να σταθεί στο ύψος των ευθυνών του», και κατηγόρησε την ηγεσία της Ομοσπονδίας ότι με τη στάση της θέτει σε κίνδυνο τις θέσεις εργασίας των συμβασιούχων στην καθαριότητα, και ότι δίνει το άλλοθι σε όσους σχεδιάζουν να ιδιωτικοποιήσουν τον συγκεκριμένο τομέα.
Από την άλλη, ο πρόεδρος της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΠΟΕ-ΟΤΑ Νίκος Τράκας μιλώντας δημοσιογράφους κατηγόρησε τον υπουργό ότι έχει λάβει τις αποφάσεις του για την ιδιωτικοποίηση του τομέα καθαριότητας των δήμων, και ζήτησε συνάντηση με τον πρωθυπουργό. «Οι μάσκες έπεσαν. Αφού μας αποκάλεσε μαϊντανούς των καναλιών, μέσα σε πέντε λεπτά είχε άποψη για την πρότασή μας», είπε χαρακτηριστικά.
Η ομοσπονδία, που έχει κηρύξει απεργία έως την Πέμπτη, προτείνει την πρόσληψη μέσω ΑΣΕΠ όλων των συμβασιούχων θεωρώντας ως πρόσθετο προσόν τη 12μηνη εμπειρία, και τονίζει ότι έχει επεξεργαστεί το προτεινόμενο σχέδιο έτσι ώστε να είναι σύμφωνο με το Σύνταγμα.
Την ίδια ώρα, ο εισαγγελέας Δημήτρης Γκύζης ανέλαβε τη διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης για το ενδεχόμενο διάπραξης ενός κακουργήματος και ενός πλημμελήματος από συσσώρευση των σκουπιδιών στους δρόμους της Αθήνας.