H Εθνική Ελλάδας πάλεψε, αλλά τελικά ηττήθηκε με 63-70 από την Γαλλία, σε αναμέτρηση για την 3η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Ευρωμπάσκετ Γυναικών 2017, που διεξάγεται στην Τσεχία. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με αυτή την ήττα της κατέλαβε την 3η θέση του Γ΄ ομίλου.
Έτσι την Τρίτη, στις 21:30 θα αντιμετωπίσει την Ρωσία σε αγώνα μπαράζ για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.
Πρωταγωνίστρια για την Εθνική ήταν Εβίνα Μάλτση που τελείωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.