Στο χωριό Βρίσα της Λέσβου καταγράφονται οι περισσότερες ζημιές από τον σεισμό των 6,1 Ρίχτερ που σημειώθηκε το απόγευμα στον θαλάσσιο χώρο μεταξύ Λέσβου, Χίου και τουρκικών παραλίων. Και δυστυχώς, στο ίδιο μέρος αναφέρθηκε ο θάνατος μιας 43χρονης γυναίκας που ήταν εγκλωβισμένη σε ερείπια κτηρίου, όπως μετέδωσε το ΑΠΕ. Η εύρεση της νεκρής γυναίκας έγινε από τα συνεργεία της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, που επιχειρούσαν εκεί. Σύμφωνα με πληροφορίες, ωστόσο, εγκλωβισμένη παραμένει μέχρι αυτή την ώρα στα ερείπια του σπιτιού της μία άλλη γυναίκα.
Μέχρι στιγμής, σύμφωνα με την Πυροσβεστική, έχουν απεγκλωβιστεί ένα ηλικιωμένο ζευγάρι από οικία στο χωριό Βρίσα, ενώ όλες οι δυνάμεις του νησιού βρίσκονται σε επιφυλακή και περιπολούν για έλεγχο και άμεση ανταπόκριση σε τυχόν συμβάντα. Σύμφωνα με πληροφορίες, συνολικά μέχρι στιγμής αναφέρονται δέκα τραυματίες. Από αυτούς, εκείνος που είναι σε πιο σοβαρή κατάσταση, είναι ο σύζυγος της γυναίκας που ήταν εγκλωβισμένη σε σπίτι που κατέρρευσε στη Βρίσα.
Απεγκλωβίστηκε ζευγάρι ηλικιωμένων από οικία που υπέστη ζημιές, στη Βρίσα Λέσβου.
— Πυροσβεστικό Σώμα (@pyrosvestiki) 12 Ιουνίου 2017
Για ολοκληρωτική καταστροφή του χωριού Βρίσα της περιοχής Πολιχνίτου μιλά στο Αθηναϊκό και Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων ο αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος και Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Λέσβου Νίκος Καρασάββας. «Ακόμα και αυτά που στέκουν όρθια έχουν πολύ σοβαρά και εμφανή προβλήματα», προσθέτει.
Από το Πλωμάρι, την επιχείρηση συντονίζουν ο δήμαρχος Λέσβου Σπύρος Γαληνός, με τους αντιδημάρχους Κώστα Κατσαρό και Μανόλη Αρμενάκα και από τη Βρίσα, οι αντιδήμαρχοι Γιώργος Κατζανός και Νίκος Καρασάββας. Σύμφωνα με τον αντιδήμαρχο Πλωμαρίου Μανώλη Αρμενάκα, κατέρρευσαν παλιά σπίτια στον οικισμό του Πλωμαρίου, καθώς και ο τρούλος του ναού του Αγίου Παντελεήμονα. Επίσης, έχουν κλείσει λόγω κατολισθήσεων ο κεντρικός δρόμος Μυτιλήνης-Πλωμαρίου στο ύψος του Αγίου Ισιδώρου και ο δρόμος προς την Μελίντα. Σύμφωνα πάντα με τον αντιδήμαρχο Πλωμαρίου Μανώλη Αρμενάκα ζημιές έχουν αναφερθεί και στον οικισμό της Πλαγιάς.
Ο αναπληρωτής υπουργός Προστασίας του Πολίτη Νίκος Τόσκας, ο γενικός γραμματέας Πολιτικής Προστασίας Γιάννης Καπάκης, ο αρχηγός του Πυροσβεστικό Σώματος αντιστράτηγος Βασίλειος Καπέλιος καθώς και μια ομάδα από 10 πυροσβεστικούς υπαλλήλους και ένα διασωστικό σκύλο της 1ης ΕΜΑΚ, έχουν μεταβεί με ελικόπτερο στη Λέσβο, προκειμένου να επιθεωρήσουν και να συντονίσουν τις ενέργειες μετά τη σημερινή ισχυρή σεισμική δόνηση στην ευρύτερη περιοχή.
Παπαζάχος: Θετικό ότι είχε επίκεντρο τη θάλασσα
Ο πρόεδρος του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (ΟΑΣΠ) Ευθ. Λέκκας υποστήριξε ότι οι μέχρι τώρα ενδείξεις συγκλίνουν στο γεγονός ότι ήταν ο κύριος σεισμός (ακολούθησαν αρκετοί μετασεισμοί, μικρότερης έντασης).
Βέβαιος ότι πρόκειται για τον κύριο σεισμό εμφανίστηκε με δηλώσεις του ο καθηγητής σεισμολογίας του ΑΠΘ Κώστας Παπαζάχος. Είπε όμως ότι είναι εξίσου βέβαιος ότι θα ακολουθήσουν πολλοί μετασεισμοί ορισμένοι από τους οποίους θα είναι αρκετά ισχυροί και θα δημιουργήσουν ενδεχομένως προβλήματα σε ήδη καταπονημένα κτήρια και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.
Ο κ. Παπαζάχος είπε ότι είναι θετικό ότι ο σεισμός είχε επίκεντρο τη θάλασσα και μάλιστα περίπου 15 χιλιόμετρα από την ακτή προσθέτοντας ότι ένας παρόμοιος σεισμός το 1845 είχε προκαλέσει αρκετά προβλήματα στην ίδια περιοχή της Μυτιλήνης.
Καθησυχαστικός για τις συνέπειες του σεισμού στη Λέσβο εμφανίστηκε ο Χρήστος Σπίρτζης. «Να καθησυχάσουμε… Υπάρχουν ελάχιστοι ελαφρά τραυματίες. Οι σεισμολόγοι λένε ότι εξελίσσεται ομαλά η ακολουθία» τόνισε στη Βουλή ο υπουργός Υποδομών και Μεταφορών.
Από πλευράς ΝΔ, ο Αχιλλέας Καραμανλής ευχήθηκε ό,τι καλύτερο για τους κατοίκους του νησιού. «Να πούμε ότι ήταν άμεση η κινητοποίηση της κυβέρνησης κι αυτό είναι θετικό» επισήμανε ο τομεάρχης Υποδομών και Μεταφορών της ΝΔ. Ο πρόεδρος του κόμματος Κυριάκος Μητσοτάκης έγραψε στο Twitter ότι «η προσοχή μας είναι στραμμένη στους πολίτες της Λέσβου που δοκιμάζονται. Είμαστε κοντά τους».
Η προσοχή μας είναι στραμμένη στους πολίτες της Λέσβου που δοκιμάζονται. Είμαστε κοντά τους. Επιτελείο του Κόμματος μεταβαίνει εκεί.
— Kyriakos Mitsotakis (@kmitsotakis) 12 Ιουνίου 2017
Στη Χίο, δεν έχουν αναφερθεί μέχρι στιγμής σοβαρά προβλήματα από το σεισμό, ενώ το ίδιο ισχύει και για τα Ψαρά και τις Οινούσσες. Σύμφωνα με ενημέρωση από την αστυνομία όσο και από τον Δήμο Χίου, δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ανάλογη εικόνα δίνουν και οι δήμαρχοι Ψαρών Κώστας Βρατσάνος και Οινουσσών Στέφανος Βογιατζής.
Ασφαλείς είναι όλοι οι Έλληνες στην περιοχή δικαιοδοσίας του γενικού προξενείου Σμύρνης, σύμφωνα με ανάρτηση σε σελίδα κοινωνικής δικτύωσης της γενικής προξένου στη Σμύρνη Αργυρώς Παπούλια. Σύμφωνα με την γενική πρόξενο «παρά την ισχυρή σεισμική δόνηση, υπάρχουν μόνο υλικές ζημιές».