Ο Ηρακλής πήρε πίσω τους βαθμούς που του είχαν αφαιρεθεί από την διοργανώτρια αρχή του πρωταθλήματος, μετά τη σχετική απόφαση του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.
Όπως αναφέρει χαρακτηριστικά η σημερινή ανακοίνωση της Super League, «σε εκτέλεση της υπ’ αριθμ. 63/2017 απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου Ποδοσφαίρου της ΕΠΟ, στην ΠΑΕ ΑΕΠ ΗΡΑΚΛΗΣ επιστρέφονται τρεις (3) βαθμοί οι οποίοι είχαν αφαιρεθεί από τον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος αγωνιστικής περιόδου 2016-17 με την από 24.05.2017 απόφαση (υπόθεση Ν. Πουρτουλίδη) του ΔΣ της Super League».
Να σημειώσουμε ότι η χτεσινή απόφαση του Διαιτητικού Δικαστηρίου, διέταζε την επιστροφή των βαθμών που είχαν αφαιρεθεί από τον Γηραιό, μετά την επιστολή που είχε στείλει ο πρώην αρχηγός της ομάδας Νίκος Πουρτουλίδης με την οποία γνωστοποιούσε ότι είχε λάβει τα χρήματα του από τους Θεσσαλονικείς. Έτσι, ο Ηρακλής είναι και πάλι 12ος στη βαθμολογία ·θέση που είχε κατακτήσει η ομάδα με τα αποτελέσματα που έφερε μέσα στο γήπεδο κατά τη διάρκεια της φετινής σεζόν.
Πλέον, απομένει να φανεί εάν θα γίνει η ολική ανατροπή αφού ο Γηραιός συνεχίζει τη μάχη για να παραμείνει στη Super League, καθώς δεν έχει εξασφαλίσει την αδειοδότηση. Οριστική απόφαση θα πάρει η Εκτελεστική Επιτροπή της ΕΠΟ.