Αέρας πολιτικής συνειδητοποίησης πνέει στη φετινή εβδομάδα ντιζάιν στο Μιλάνο, Salone del Mobile, όπου στο πλαίσιο της διοργάνωσης λειτουργεί με την υποστήριξη του Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες και της ελληνικής πρεσβείας στην Ρώμη, έκθεση για το Προσφυγικό.
Γι’ αυτή την έκθεση που φέρει τον τίτλο «SOS Save Our Souls», ο 16χρονος Έλληνας καλλιτέχνης Αχιλλέας Σούρας, που ζει στη Βαρκελώνη, «συναρμολόγησε» ένα ιγκλού από πεταμένα σωσίβια προσφύγων.
Για το ιγκλού χρησιμοποιήθηκαν 1.000 σωσίβια, τα οποία ο Αχιλλέας Σούρας έκοψε και δίπλωσε, ώστε να μοιάζουν με κολώνες πάγου πριν τα συναρμολογήσει.
Πρόθεση του δημιουργού είναι η αδιάβροχη δομή που προέκυψε να πυροδοτεί συνειρμούς καταφύγιου και καλωσορίσματος για τους πρόσφυγες που φτάνουν στις ευρωπαϊκές ακτές.
«Η κρίση του Προσφυγικού ήταν απλά μια σειρά αριθμών στις ειδήσεις» δήλωσε ο νεαρός δημιουργός στο περιοδικό Dezeen. «Όταν, όμως, σήκωσα απ’ το έδαφος ένα σωσίβιο, έπαψε να είναι μόνον υλικό. Όταν κρατάς ένα σωσίβιο στα χέρια σου και μυρίζεις τη θάλασσα, βλέπεις τα πράγματα από διαφορετικό πρίσμα και συνειδητοποιείς ότι κάθε σωσίβιο αντιπροσωπεύει μια ανθρώπινη ζωή», πρόσθεσε.
«Δεν μπορεί πια οι πρόσφυγες, οι άστεγοι και οι λιγότερο προνομιούχοι να είναι εκτός οπτικής γωνίας μας εκτός της σκέψης μας. Αυτά είναι παγκόσμια ζητήματα που επηρεάζουν όλους μας, και πρέπει να προσπαθήσουμε να βρούμε λύσεις. Για το καλό όλων μας», κατέληξε ο 16χρονος καλλιτέχνης, που ελπίζει η κατασκευή του να βρει πρακτική εφαρμογή στις επιχειρήσεις διάσωσης.