Κομβική είναι η σημερινή ημέρα αναφορικά με την προσπάθεια της ΑΕΚ να «επιστρέψει» στο σπίτι της, στη Νέα Φιλαδέλφεια. Σήμερα (7/4) κατατέθηκε στη Βουλή, με τη διαδικασία του κατεπείγοντος, η τροπολογία που θα δώσει λύση στο αδιέξοδο με τα υψομέτρα για την κατασκευή της «Αγια-Σοφιάς».
Σύμφωνα με πληροφορίες, η συγκεκριμένη τροπολογία εντάχθηκε στο νομοσχέδιο που αφορά τους δασικούς χάρτες και φέρει τις υπογραφές πέντε υπουργών. Μέχρι την Μεγάλη Τετάρτη αναμένεται να ψηφιστεί και στη συνέχεια να δημοσιευτεί σε ΦΕΚ και να τεθεί σε ισχύ. Η τροπολογία είναι αυτή που είχε αποκαλύψει ο υπουργός Επικρατείας Αλέκος Φλαμπουράρης πριν από λίγο καιρό: αφαιρεί από τους δήμους την υποχρέωση έγκρισης υψομετρικής μελέτης για μεγάλες αθλητικές εγκαταστάσεις (χωρητικότητας άνω των 15.000 θεατών) σε όλη τη χώρα.
Πλέον, με αυτόν τον τρόπο ξεπερνιέται το το αδιέξοδο που είχε προκύψει με την αρνητική στάση του Δήμου Ν. Φιλαδέλφειας και ανοίγει διάπλατα ο δρόμος για την κατασκευή του νέου γηπέδου της ΑΕΚ.