Για την έναρξη μιας καινούριας ημέρας στις ελληνοαμερικανικές σχέσεις και στον τομέα της άμυνας, έκανε λόγο ο υπουργός Άμυνας Πάνος Καμμένος, μετά τη συνάντηση που είχε την Παρασκευή με τον Αμερικανό ομόλογό του Τζέιμς Μάτις.
Σύμφωνα με τον Έλληνα υπουργό Άμυνας στη συνάντηση συζητήθηκαν θέματα διμερούς ενδιαφέροντος, η παρουσία του ΝΑΤΟ στην ανατολική Μεσόγειο, η δημιουργία της «ασπίδας σταθερότητας» με Ισραήλ, Κύπρο, Αίγυπτο, Ιορδανία και Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα στο Νότο και με Βουλγαρία, Ρουμανία στον Βορρά, καθώς και η παράνομη μετανάστευση και η ανάπτυξη του εξτρεμισμού στη Μέση Ανατολή και τη Βόρεια Αφρική.
Ο υπουργός Εθνικής Άμυνας είπε ότι κάλεσε τον Αμερικανό ομόλογό του να επισκεφθεί την Ελλάδα, επισημαίνοντάς του ότι αυτό έχει να συμβεί 27 χρόνια.
Ο Πάνος Καμμένος ανέφερε ότι ο Τζέιμς Μάτις αποδέχθηκε την πρόσκληση. Για τα ελληνοτουρκικά, ο Πάνος Καμμένος σημείωσε ότι υπογραμμίστηκε η ανάγκη να υπάρχει ηρεμία στην περιοχή.
Από την πλευρά του, ο Αμερικανός υπουργός Άμυνας φέρεται να εξέφρασε την ευγνωμοσύνη του στον Πάνο Καμμένο για τη ναυτική βάση της Σούδας, ενώ εξέφρασε την πρόθεσή του για διεύρυνση της συνεργασίας των δύο χωρών και για βελτίωση των ήδη ισχυρών δεσμών τους.