Είχαμε καιρό να δούμε τροπολογία να περνάει με τόσο μεγάλη πλειοψηφία στην Ολομέλεια της Βουλής. Ο λόγος για την τροπολογία που αφορούσε την χορήγηση του εφάπαξ βοηθήματος στους συνταξιούχους.
Στην ονομαστική ψηφοφορία, υπέρ ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, Χρυσή Αυγή, Δημοκρατική Συμπαράταξη και ΚΚΕ, «παρών» δήλωσε η Ν.Δ., ενώ απείχαν από την ψηφοφορία το Ποτάμι και η Ένωση Κεντρώων.
Στην ψηφοφορία έλαβαν μέρος 254 βουλευτές. «Ναι» ψήφισαν 195 βουλευτές και «παρών» 59 βουλευτές. Απουσίασαν 14 βουλευτές από τη Ν.Δ., ο Χρήστος Μιχαηλίδης από τον ΣΥΡΙΖΑ (ασθενής), η Φώφη Γεννηματά από τη Δημοκρατική Συμπαράταξη (απουσιάζει στις Βρυξέλλες), πέντε βουλευτές από τη Χρυσή Αυγή, δυο από το ΚΚΕ και τέσσερις ανεξάρτητοι βουλευτές. Ανάμεσα στους απόντες ήταν και ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής.
Από την έναρξη της Ολομέλειας επικράτησαν υψηλοί τόνοι, με τον υπουργό Εσωτερικών Πάνο Σκουρλέτη να πετάει το γάντι στην ΝΔ στη λογική «ή είστε με την ελληνική κοινωνία ή με τους δανειστές», και το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης, έχοντας αποφασίσει να δηλώσει «παρών», να απαντά στην κυβέρνηση πως πρέπει να πάρει πίσω την τροπολογία για το επίδομα και να την ξαναφέρει τον Μάρτιο αφού συνεννοηθεί πρώτα με τους θεσμούς ώστε να μην υπάρξουν νέοι κίνδυνοι για τη χώρα.
Ένταση τάραξε τη Βουλή και κατά την αντιπαράθεση Πολάκη-Γεωργιάδη.
Ρήγμα καταγράφηκε στο ΠΑΣΟΚ με τον Ευάγγελο Βενιζέλο να διαφοροποιείται από την γραμμή του κόμματος να υπερψηφίσει τον χριστουγεννιάτικο μποναμά του Αλέξη Τσίπρα προτείνοντας την αποχή. Ξεκαθάρισε όμως ότι θα σεβαστεί την απόφαση της Κοινοβουλευτικής Ομάδας. ΚΚΕ και Χρυσή Αυγή κατήγγειλαν την κυβέρνηση ότι εμπαίζει τους συνταξιούχους, δήλωσαν όμως ότι θα ψηφίσουν «ναι» με το σκεπτικό ότι αυτά τα χρήματα τα έχουν ανάγκη. Αντιθέτως, Ποτάμι και Ένωση Κεντρώων προτίμησαν την αποχή, με τον Βασίλη Λεβέντη να καλεί από το βήμα την κυβέρνηση «να βγάλει μόνη της το φίδι από την τρύπα».
Συλλαλητήριο συνταξιούχων
Πανελλαδικό συλλαλητήριο και πορεία από τα Προπύλαια στο Μέγαρο Μαξίμου πραγματοποίησαν στο μεταξύ, το απόγευμα της Πέμπτης, οι συνεργαζόμενες οργανώσεις συνταξιούχων, διεκδικώντας στο ακέραιο ό,τι τούς έχει αφαιρεθεί από τις περικοπές που έχουν υποστεί οι συντάξεις τους. Κεντρικό σύνθημα των συνταξιούχων ήταν ότι «δεν σκύβουν το κεφάλι» και δεν δέχονται τον «εμπαιγμό με ψίχουλα που πάνε να μοιράσουν σε σχέση με αυτά που τους έχουν πάρει».
Από την πορεία των συνταξιούχων (φωτ.: ΑΠΕ ΜΠΕ / Γιάννης Κολεσίδης)
Οι συνταξιούχοι ζητούν να μην γίνει καμία νέα μείωση των συντάξεών τους, να αποκατασταθούν οι περικοπές, να επανέλθουν τα δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα και να μην υπάρξει αύξηση του ορίου συνταξιοδότησης.