Την επέκταση του προγράμματος σχολικών γευμάτων σε περιοχές της δυτικής Θεσσαλονίκης που έχουν χτυπηθεί ιδιαίτερα από την οικονομική κρίση ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός.
Το πρόγραμμα αφορά 30.000 μαθητές, και όπως είπε χαρακτηριστικά η κυβέρνηση «θέλει να γίνει κοινωνός των προβλημάτων των πολιτών, δίνοντας λύσεις και διεξόδους στην κοινωνία που πλήττεται από την κρίση». Σε αυτό το σημείο εξήγησε ότι αυτός είναι και ο λόγος που παρά το βεβαρημένο του πρόγραμμα, και το ταξίδι στις Βρυξέλλες για τη Σύνοδο Κορυφής, επέλεξε να κάνεις τις ανακοινώσεις από τη Θεσσαλονίκη.
Ο Αλέξης Τσίπρας, ο οποίος «εγκαινίασε» και το γραφείο του πρωθυπουργού στην πόλη, προεδρεύει σε σύσκεψη στην οποία συμμετέχουν οι υπουργοί Επικρατείας και Μακεδονίας-Θράκης, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος και επτά δήμαρχοι: Νεάπολης-Συκεών, Παύλου Μελά, Αμπελοκήπων-Μενεμένης, Κορδελιού-Ευόσμου, Δέλτα, Χαλκιδώνας και Βόλβης.