Το Δημαρχιακό Μέγαρο με τα χρώματα της τουρκικής σημαίας, ως ένδειξη συμπαράστασης στον τουρκικό λαό για τις πρόσφατες τρομοκρατικές επιθέσεις στην Κωνσταντινούπολη, φωταγώγησε ο Γιώργος Καμίνης αδιαφορώντας για τις προκλήσεις της Άγκυρας στο Αιγαίο και την έγερση αξιώσεων σε βάρος ελληνικών εδαφών.
Όπως έγραψε στο tweet που ανέβασε στον προσωπικό του λογαριασμό ο δήμαρχος Αθηναίων, «συμπαραστεκόμαστε στους Τούρκους γείτονες. Τα θύματά τους είναι και δικά μας. Η ανθρωπιά και η δημοκρατία θα νικήσουν».
Η κίνηση πάντως του Γ. Καμίνη προκάλεσε αντιδράσεις τόσο για τη συγκυρία, όσο και γιατί δεν έχει πράξει κάτι το αντίστοιχο για αθώα θύματα των Τούρκων (Κούρδοι, κ.ά.).
Συμπαραστεκόμαστε στους Τούρκους γείτονες. Τα θύματά τους είναι και δικά μας. Η ανθρωπιά & η δημοκρατία θα νικήσουν pic.twitter.com/SmoNVfExVa
— George Kaminis (@KaminisG) 12 Δεκεμβρίου 2016