Το χειμώνα του 2017 θα γίνει η πρώτη γεώτρηση για την εκμετάλλευση του διαπιστωμένου κοιτάσματος υδρογονανθράκων στο Κατάκολο Ηλείας, σύμφωνα με το σχέδιο της Energean που παρουσιάστηκε από τον τεχνικό σύμβουλο της εταιρείας δρ Κωνσταντίνο Νικολάου. Η παρουσίαση έγινε στο πλαίσιο ημερίδας που οργάνωσε στον Πύργο η Επαγγελματική-Επιστημονική Ένωση Τεχνολογικής Εκπαίδευσης Μηχανικών Νομαρχιακού Τμήματος Ηλείας (ΕΕΤΕΜ Ηλείας).
Προβλέπεται η πραγματοποίηση οριζόντιας γεώτρησης από τη στεριά, από θέση δίπλα από το χώρο του Βιολογικού Καθαρισμού του Πύργου στην περιοχή του Κατακόλου, η οποία αφού φτάσει σε βάθος περίπου 500 μέτρων στη συνέχεια θα κατευθυνθεί πλάγια και θα εισέλθει στο κοίτασμα σε βάθος 2.600 μ. και σε απόσταση 3,5 χλμ. από την ακτή, χωρίς να έλθει σε επαφή με τον βυθό και το θαλάσσιο περιβάλλον.