Η αδελφή του Νίκου Ξυλούρη «έφυγε», μερικές εβδομάδες μετά τον ανιψιό της Γιώργη Ξυλούρη, τον θάνατο του οποίου δεν έμαθε ποτέ λόγω της κατάστασης της υγείας της. Η Ζουμπουλιά Ξυλούρη πέθανε το πρωί του Σαββάτου, σε ηλικία 83 ετών, έπειτα από άνιση μάχη που έδινε με το θάνατο τους τελευταίους δύο μήνες.
Καθισμένη πάντα στο σπίτι της στο Περαχώρι, την οικία του Νίκου Ξυλούρη, η Ζουμπουλιά αποτελούσε επί δεκαετίες έναν ιδιότυπο ξεναγό για κάθε λογής επισκέπτη των Ανωγείων.
Ιδιαίτερα όμως για το σπίτι του Ξυλούρη όπου υποδεχόταν τους θαυμαστές του αδελφού της και πάντα με μια ρακί τους ξεπροβόδιζε όλους. Η νεκρώσιμος ακολουθία θα ψαλεί στον Ιερό Ναό της Παναγίας στο Περαχώρι, στις 13:00 το μεσημέρι της Κυριακής.