Με τον Βασίλη Σπανούλη να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση, έχοντας ξεπεράσει το διάστρεμμα, ο Ολυμπιακός παίζει απόψε με την Αναντολού Εφές (21:45 ΕΡΤ2) για να… αποφασίσει αν θα της δώσει τη 2η ή 3η του 2ου ομίλου, αλλά κυρίως αν θα την αντιμετωπίσει εκ νέου, ακόμη δύο φορές, στον 6ο όμιλο, για το Top-16.
Mε νίκη του Ολυμπιακού η τουρκική ομάδα θα… παραχωρήσει την 2η θέση στη Λαμποράλ Κούτσα και ως 3η θα βρεθεί στον όμιλο-φωτιά της φάσης των «16», όπου έχει ήδη προκριθεί ο Ολυμπιακός, οριστικά 1ος του 2ου ομίλου.
Η επιστροφή του Μπράιαντ Ντάνστον στο ΣΕΦ, αλλά κυρίως… το πώς θα αντιδράσουν οι φίλαθλοι των «ερυθρόλευκων», μετά την απόφαση του Αμερικανού να υπογράψει στην Εφές το περασμένο καλοκαίρι, αναμένονται με ενδιαφέρον, την ώρα που όρθιος στον αντίπαλο πάγκο θα βρίσκεται ο Ντούσαν Ίβκοβιτς, ο προπονητής που οδήγησε τους Πειραιώτες στους πρώτους δύο ευρωπαϊκούς τίτλους τους (1997 Ρώμη, 2012 Κωνσταντινούπολη).