Παρά τους ισχυρούς πόνους που ένιωθε ο Αλέξης Τσίπρας μίλησε το Σάββατο στην Κεντρική Επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ. Αλλά φαίνεται πως αυτό επιδείνωσε τα πράγματα, με αποτέλεσμα να τον θέσει προσωρινά νοκ άουτ.
Είναι χαρακτηριστικό ότι αναγκάστηκε να αναβάλλει, προσωρινά, την προγραμματισμένη για σήμερα, Δευτέρα, επίσκεψή του στην περιοχή των πρώην Λιπασμάτων στη Δραπετσώνα.
Σύμφωνα με το περιβάλλον του πρωθυπουργού, ο Α. Τσίπρας πέρασε από ενδελεχή έλεγχο εξετάσεων, πραγματοποιώντας επίσκεψη σε κρατικό νοσοκομείο. Όπως ήταν αναμενόμενο, οι γιατροί του συνέστησαν ξεκούραση και ανάπαυση, μια και με το… λουμπάγκο κανείς δεν παίζει.