Με κάθε επισημότητα πραγματοποιήθηκε στον Πειραιά ο εορτασμός του Πολιούχου της πόλης, Αγίου Σπυρίδωνα. Η λιτάνευση της Ιερής Εικόνας πραγματοποιήθηκε χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Πειραιώς και Φαλήρου Σεραφείμ, συγχοροστατούντων των Σεβασμιωτάτων Μητροπολιτών Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων Τιμόθεου και Τρίκκης και Σταγών Χρυσόστομου.
«Χρόνια Πολλά σε όλους τους Πειραιώτες. Είναι μια σημαντική γιορτή για τον Πειραιά», δήλωσε ο δήμαρχος της πόλης Γιάννης Μώραλης. Στον εορτασμό παραβρέθηκαν ο υπουργός Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής Θοδωρής Δρίτσας, ο υπουργός Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης Παναγιώτης Κουρουμπλής, βουλευτές του Πειραιά, διάφοροι τοπικοί φορείς και πλήθος κόσμου.
Η Φιλαρμονική Ορχήστρα Πνευστών του δήμου Πειραιά και η Μπάντα του Λιμενικού Σώματος παιάνιζε στη λιτάνευση του Αγίου Σπυρίδωνα.